AutoDNA czy carVertical: który serwis pozwoli lepiej sprawdzić historię samochodu?

Tomasz Nowak: 26 czerwca 2022 o 15:00

Przy zakupie używanego auta nic nie jest tak silnym argumentem, jak historia danego egzemplarza. I pewnie dlatego serwisy, które oferują usługę weryfikacji historii samochodu po VIN-ie, cieszą się tak dużą popularnością. Dwaj najwięksi gracze? AutoDNA i carVertical – różnice między serwisami są spore, ale czy któryś z nich jest obiektywnie skuteczniejszy?

Sprawdzaj, bo warto

Temat sprawdzania historii używanych aut to nic nowego, ale im bardziej skomplikowane stają się samochody i im bardziej wyrafinowane metody stosują sprzedający, żeby po prostu wcisnąć kit, tym ważniejsze jest, żeby mieć dostęp do sprawdzonych danych. A jako że jednym numerem, który identyfikuje samochód niezawodnie przez cały czas jego istnienia, jest VIN, to sprawdzenie historii właśnie tego numeru jest dziś nieodzowne.

Jakie samochody są sprawdzane najczęściej? BMW, Skoda, VW i Audi. Oczywiście w różnych krajach Europy wygląda to nieco inaczej. Z tej listy w Polsce najwięcej sprawdzeń dotyczy Skody (nigdzie indziej dekoder VIN Skody nie jest aż tak potrzebny) i Volkswagena (wbrew obiegowym opiniom – nie tylko Passata).

Sprawdzenie historii samochodu pozwala uniknąć naprawdę wielu błędów, bo nawet podstawowe dekodery VIN dają informacje o kraju produkcji, fabryce, która złożyła auto, typie nadwozia, wersji silnikowej, modelu, serii i roku modelowym – to informacje, które pozwalają odkryć najpoważniejsze przekręty w ogłoszeniach, ale im głębiej się wchodzi, tym bardziej potrzeba precyzyjnych narzędzi. I tu na scenę wchodzą dwa serwisy: carVertical i AutoDNA.

autodna top 3 best vin decoders

AutoDNA: charakterystyka, zalety i wady

Serwis AutoDNA jest jednym z największych graczy na rynku sprawdzeń historii. Dzięki temu, że korzysta z baz danych z różnych krajów, dostarcza naprawdę mocnych informacji na temat oficjalnego statusu auta czy jego stanu rejestracji. Oczywiście do tego dochodzi weryfikacja baz kradzionych pojazdów oraz wszelkiego typu rejestry celowe, a więc na przykład zawierające adnotacje o leasingach, działalności taksówkarskiej i tak dalej.

Co znajduje się w raportach autoDNA?

 1. Przede wszystkim podstawowe, najważniejsze informacje, czyli dane konkretnego modelu (kolor, wersja wyposażenia, silnikowa, rocznik, stan prawny).
 2. Historia samochodu używanego, w tym archiwalne odczyty licznika, historia uszkodzeń i dane dotyczące formalnych aspektów używania pojazdu: rejestry taksówek, właścicieli, często też dane o dokonanych przeglądach technicznych.
 3. Dodatkowe informacje, takie jak lista wyposażenia konkretnego egzemplarza, niekiedy też archiwalne fotografie (najczęściej wykonane w związku z usuwaniem szkód w ramach ubezpieczenia), ale też dane dotyczące poprzednich zapytań o ten sam numer VIN (co pozwala wykryć graty wracające na rynek co dwa miesiące).

Podstawowe zalety AutoDNA

 • To serwis o ugruntowanej opinii i dużej rozpoznawalności.
 • Cena raportu jest przystępna, a zamówić go można również z telefonu komórkowego.
 • Raport zawiera tylko informacje ze zweryfikowanych źródeł.
 • Brak możliwości zakupu pakietu raportów w niższej cenie.

Podstawowe wady raportów autoDNA

 • Serwis często niedomaga, jeśli chodzi o pobieranie danych z baz krajowych.
 • Dostępne informacje są dzielone na kilka różnych płatnych raportów zamawianych oddzielnie.
 • Ograniczony zakres przeszukiwanych baz danych może utrudnić wykrycie niektórych wad.
Sprawdzenie Numeru VIN | 20% CarVertical Zniżka | KOD RABATOWY

carVertical: charakterystyka, wady i zalety

carVertical jest relatywnie młodym serwisem, który w założeniu miał korzystać ze zdecentralizowanych źródeł danych, co zwiększa ich wiarygodność i zakres pozyskiwanych informacji. Gromadzi dane nie tylko z ogólnodostępnych baz krajowych, międzynarodowych i prywatnych, ale też – w tych autach, które na to pozwalają – bezpośrednio z systemów kontroli przez OBD. Za weryfikację i integralność danych odpowiada łańcuch blockchain, dzięki czemu zapis historii samochodu nie może zostać zmodyfikowany.

System carVertical prezentuje pełne dane na temat sprawdzanego samochodu, łącznie ze sprawdzeniem NMVTIS (National Motor Vehicle Title Information System) i dekodowaniem VIN-u, co pozwala od razu odkryć oryginalne wyposażenie. Usługa została uruchomiona latem 2018 roku i jest prawdopodobnie najnowocześniejszym tego typu narzędziem, z jakiego można skorzystać.

Zalety carVertical

 • Pełna dostępność aktualnych danych (niekiedy nawet w czasie rzeczywistym).
 • Specjalna technologia pozwalająca na weryfikację jakości informacji.
 • Raporty, których autentyczność jest zapewniona przez technologię blockchain.
 • Stale rosnąca lista wykorzystywanych baz danych globalnych i amerykańskich.
 • Ceny niższe niż w przypadku większości konkurencyjnych serwisów.
 • Dostępność pakietów raportów w niższych cenach.

Wady carVertical

 • Usługa jest w miarę nowa, więc nie cieszy się jeszcze dużą rozpoznawalnością.
 • W raportach może brakować danych o niektórych uszkodzeniach.

Raport carVertical vs. raport autoDNA: czym się różnią?

Jeśli chodzi o podstawowe dane, to oczywiście nie ma tu wielkich różnic. Obie usługi weryfikują podstawowe informacje o danym samochodzie: rok produkcji, rok modelowy, kraj produkcji i aktualnej rejestracji, wersję silnikową czy typ zastosowanej skrzyni biegów.

Ważnym punktem jest weryfikacja wskazań drogomierza. autoDNA korzysta w tym celu tylko z ogólnodostępnych baz, carVertical daje nieco szerszy wgląd, ale też zwykle wyniki sprawdzenia historii są podobne.

Różnice mogą być widoczne na etapie sprawdzania uszkodzeń. Taka sekcja znajduje się w raportach obu serwisów, natomiast carVertical znów sprawdza więcej baz danych, dlatego te raporty zawierają więcej informacji, w tym kraj, w którym zgłoszono szkodę, szacowane koszty napraw i sposób ich usunięcia. To ważne informacje, jeśli zamierzasz użyć ich, żeby negocjować cenę ze sprzedającym albo w ogóle wycofać się z tej konkretnej transakcji i poszukać innego egzemplarza.

W raportach carVertical szczegółowo rozpisana jest lista nie tylko krajów rejestracji i przeglądów technicznych (co zawiera też raport autoDNA), ale także listę transakcji dotyczących tego samochodu. Możesz dowiedzieć się jak często i gdzie pojawiały się ogłoszenia o sprzedaży, a jeśli jest ich zbyt dużo, to może to świadczyć o wadach pojazdu.

Warto jeszcze podkreślić większą kompleksowość raportów carVertical, jeśli chodzi o dane NMVTIS, czyli z zakresu uszkodzeń, złomowania i szkód ubezpieczeniowych na terenie USA. To ważne, ponieważ import ze Stanów jest coraz większy, a jednocześnie spora część sprowadzanych do Europy samochodów nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

W raportach znajdują się też często zdjęcia samochodów. Tutaj przewaga carVertical wynika z podpięcia do większej ilości baz danych i choć oczywiście nie da się wykryć 100% szkód, to jednak szanse, że jakaś przejdzie niezauważona, są relatywnie niewielkie.

Co może być największą zaletą raportów carVertical?

Informacje wskazane wyżej znajdują się w raporcie z obu usług. carVertical może natomiast wygrać w pewnych przypadkach dzięki opracowaniu dodatkowych danych. Do raportu będzie bowiem dołączony kalendarz serwisowy – lista prac konserwacyjnych zgodna z rozpiską przygotowaną przez producenta danego modelu. Znajomość tych danych mocno wpływa na decyzję dotyczącą opłacalności zakupu konkretnego egzemplarza.

Jako element sprawdzenia historii samochodu używanego carVertical rozkodowuje również VIN – opcje wyposażenia fabrycznego wpływają na cenę w bardzo dużym stopniu, a wykrycie niezgodności w tym zakresie pozwala na przyjęcie odpowiedniej strategii w czasie oględzin. Dekodery VIN dla Audi, Volkswagena czy Skody przy innych raportach wymagają często dodatkowej opłaty.

Dużym plusem – szczególnie dla osób, które nie są ekspertami – jest krótki przewodnik dotyczący lokalizacji numeru VIN w aucie. Zwykle jest on wybijany w kilku miejscach, a sprawdzenie tylko tego na podszybiu to spory błąd. Ponieważ jednak punkty znakowania różnią się między markami i modelami, lista miejsc do sprawdzenia może naprawdę ułatwić zakupy.

Oczywiście trzeba tu podkreślić, że carVertical jest wciąż dość młodą usługą, co budzi u wielu użytkowników pewne obawy. Z drugiej strony – lista baz danych z USA, Europy i Rosji, które są sprawdzane, jest ważniejszym argumentem niż czas na rynku. Sporym atutem jest system blockchain, który gwarantuje integralność raportów. Choć w pojedynczych przypadkach raport carVertical będzie krótszy niż raporty konkurencyjnych serwisów, to przynajmniej można mieć pewność, że dane są prawidłowe i aktualne.

carVertical Zniżka

AutoDNA czy carVertical – Podsumowanie

AutoDNA i carVertical to serwisy, które wchodzą ze sobą w bezpośrednią konkurencję. Na razie w wielu przypadkach ich raporty są podobne, ale biorąc pod uwagę fakt, że to carVertical rozwija się dynamiczniej i korzysta z technologii chroniącej przed nieuprawnionymi modyfikacjami raportów, wydaje się, że szala przechyli się na tę stronę. Zdecydowanie jest to usługa, której warto dać szansę, zwłaszcza że od strony czysto praktycznej serwis jest prostszy w obsłudze, bardziej intuicyjny, a wszystkie dane trafiają do jednego raportu, więc cena też nie będzie zaskoczeniem.

O AUTORZE

Tomasz Nowak

Tomasz Nowak

Ekspert ds. Kupowania Samochodów

Tomasz Nowak ma 20 lat doświadczenia w giełdach samochodów używanych. Pomógł już tysiącom osób dokonać właściwego wyboru przy zakupie samochodu.
×

Specjalne Rabaty
50% Zniżki

84.99 zł35.19 zł
cena za raport
Zobacz promocję
Oferta limitowana: